Miroslava Ondrejčíková: ,,S horolezectvom je to ako s jogou, chcete dosiahnuť stanovený cieľ“
Mirku mnohí poznáte z TV Markíza. V Kafé Lampy však sympatická redaktorka vymenila mikrofón a kameru za jogu. Priťahujú ju aj lezecké steny. „Otázka nestojí na tom, čo mi jóga môže dať, ale čo jej môžem dať ja,“ hovorí Mirka Ondrejčíková a rozdáva čo sa naučila. Od septembra sa s vami rada podelí aj o novonadobudnuté skúsenosti zo stretnutia a vzdelávania v Taliansku.
Si veľký fanúšik jogy. Ako sa to všetko začalo?
,,Bolesťou. Vedela som, že sa hrbím, že mám zlé držanie tela. K tomu sa pridali bolesti chrbta a ja som stála pred dilemou, čo s tým. Skúsila som jógu. Najskôr som si myslela, že z nej musím čo najviac vyťažiť, ale ono je to presne naopak. Jóga nie je o tom, čo si vezmeš, ale čo dáš. Jóge, ale aj ostatným. Prvotný zámer sa teda veľmi rýchlo zmenil.“
Hneď ťa chytila za srdce?
,,Myslím, že som bola taký ten klasický konzumný typ. Keď som mala čas, alebo chuť cvičiť, cvičila som. Čím častejšie som chodila na jógu, tým intenzívnejšie som si uvedomovala, že zvyšovať frekvenciu cvičenia nestačí. Je potrebné sa o ňu viac zaujímať, učiť sa. Začala som jógu študovať, chápať názvy, spoznávať štýly a rozdiely.“
Jogu si mnohí spájame s indickou filozofiou. Je teda rozdiel v tom ako cvičia a načo jogu využívajú východné kultúry a ako ju praktizujú západné civilizácie?
,,Určite. V západných krajinách je to často lifestyle, produkt spojený so zážitkom. Veď poznáme jógu na vode, vo vzduchu, alebo teraz sú v kurze hot jóga centrá. Čo je aj to naše konzumné nastavenie, mať stále nové a nové zážitky. Ale povedzme napr. v Indii, je to viac o meditácií. Zo začiatku sa ani necvičilo, skôr to bolo o meditácií a spirituálnom vzdelávaní. Až neskôr sa pridávalo telesné cvičenie. No a aj tým sa chcel dosiahnuť skôr duchovný pokrok.“

Vieš meditovať?
,,Každý vie meditovať. Ale na nič nemyslieť sa nedá. A to je veľký rozdiel. Teda ak vediete rušný život plný podnetov, zážitkov, práce a povinností ťažko sa dá na nič nemyslieť. Ja by som to povedala tak, že v princípe sa stačí koncentrovať len na jednu zmysluplnú a ušľachtilú myšlienku a to je meditácia. Aj pri relaxačných cvičeniach na konci hodiny sa snažíme stíšiť hlasy v hlave a myslieť len na uvoľnenie tej konkrétnej časti tela o ktorej je reč.“
Spomínala si náš západný spôsob zážitkovej jogy. Ty uprednostňuješ akú jogu?
,,Asi by som ju nazvala – antropozofická. Teda, že v strede je človek a jeho vývoj. Ponúkame ľuďom, aby sa sami niekam posunuli, niečo dokázali.“
A ako sa pozeráš na tie rôzne prúdy?
,,Ja som napr. skúsila jógu na vode – stand up paddle jógu, chcem určite vyskúšať aj jógu vo vzduchu. Sú to nové zážitky, nemám nič proti nim. Ale nie je to niečo, čo by som potrebovala zažívať pravidelne. Ja uprednostňujem to, keď si človek vyberie štýl, ktorý ho baví a tomu sa venuje hlbšie. Aby si našiel učiteľa, ktorý ho posúva a nebehal od zážitku k zážitku, od učiteľa k učiteľovi. To je ako zo vzťahmi, treba vydržať dlhšie nielen pri aktivitách ale aj pri vzťahoch. Akosi sme sa naučili všetko pustiť v momente ako nás to prestane baviť, alebo keď nám niekto prestane vyhovovať. Ale na všetkom treba pracovať, aby to fungovalo. Tomu sa venujem napr. aj vo svojej záverečnej práci. Vydržať dlhšie pri jednej činnosti, lebo to sa už u nás akosi nenosí.“

Je teda dôležité nechať sa viesť jedným človekom v joge?
,,Určite je dobré mať prehľad. Aj v učiteľoch, aj v smeroch. Veď len v Indii je tých klasických smerov jógy okolo 200. Ale dôležité je podľa mňa zostať pri jednom učiteľovi. On sa vyvíja, aj ty, aj ten vzťah potom funguje inak.“
A čo hovoríš na cvičenie jogy prakticky kdekoľvek, ešte aj na streche obchodného centra?
,,Mne sa to páči. Nech osloví jóga čo najviac ľudí, neprekáža mi, že je to trend a je momentálne moderné cvičiť. Hluk tiež nie je problém. Veď ani v živote nie sú okolo vás všetci ticho, keď sa potrebujete sústrediť.“
Spomínala si záverečnú prácu….vzdelávaš sa teda aj v tomto smere? Si certifikovaná učiteľka?
,,Na Slovensku je to zaujímavo vymyslené…áno, ja mám niekoľko európskych certifikátov. Naposledy som cez leto absolvovala kurz v Taliansku. Aj môj hlavný učiteľ mi vystavil certifikát…ALE, v tomto by sme radi urobili posun. Chceme aj na Slovensku založiť strešnú organizáciu/asociáciu, aby sme vedeli prideľovať certifikáty. Jednoducho, urobiť v tom poriadok. Aby sme nemuseli mať vyštudovanú Fakultu telesnej výchovy a športu, aby sme mohli byť garantom jógovej školy a udeľovať certifikáty pre hotových učiteľov.“

Prečo si absolvovala kurz práve v Taliansku?
,,Lebo tam žije Hainz Grill. Učiteľ ešte aj môjho učiteľa. Už 30 rokov organizuje niekoľkokrát do roka takéto kurzy. On je človek, ktorý sa učil klasickej indickej jóge a pochopil, že na západe treba jógu trošku upraviť. Nadviazal síce na učenie východného sveta, ale upravil ho kresťanskému európskemu svetu. Lebo, nie každému je po vôli odriekať mantry a podobne.“
A prečo učíš?
,,Lebo ja keď niečo robím, chcem to robiť poriadne. Pri jóge je dôležité vzdelávať sa a keď sa už vzdelávam, rada informácie posúvam ďalej. Úplne prirodzene som to robila hneď ako som začala cvičiť jógu. Keď sa mi ľudia sťažovali, že ich niečo bolí, snažila som sa poradiť čo s tým.“
Budem úprimná, mňa odradilo na joge to, že som nemala dostatok informácií a teda, veľa vecí mi na cvičeniach nedávalo zmysel.
,,Toto sa stáva veľmi často. Prídete na kurz a učiteľ vám nevysvetlí čo cvičíte, prečo a ako. Ale, ono to vychádza priamo z indickej kultúry, že ten jogín je v princípe niečo ako guru, ktorý má pravdu a má ju posúvať ďalej. Ja som na takýchto učiteľov mala veľké šťastie. Hneď som pochopila, že to vysvetľovanie mi vyhovuje. Snažím sa robiť to isté. Napr. bežne počujete že máte voľne dýchať….. nádych a výdych, ale čo s tým ak neviete prečo? Dýchanie môžeme pri cvičení prirovnať k takej pomocnej barličke, vďaka ktorej sa povedzme viete viac natiahnuť. Ale v bežnom živote nemáte k dispozícii stále nejakú pomôcku, ktorá vám pomôže k pokroku.“

Je joga pre každého?
,,Áno. Len ju treba prispôsobiť. Mám napríklad kolegyňu, ktorá začala cvičiť s onkologickými pacientmi.“
A čo horolezectvo? Má vôbec súvis s jogou?
,,Má obrovský súvis. Na začiatku som si to ani ja neuvedomovala. Ale sú tam rovnaké princípy. Keď je horolezec pod skalou a pozrie sa nad seba, môže mať pochybnosti či to zvládne, ale keď zmení nastavenie mysle a začne hľadať spôsoby ako na to a nie dôvody prečo to vzdať, naskytne sa mu úžasný výhľad z vrcholu, ktorý dosiahol. Podobne je to aj v jóge. Aj tam si stanovíte cieľ, ktorý chcete dosiahnuť. Vďaka jóge dokážeme nasmerovať myšlienky jedným smerom a to je aj jej veľké plus. Sama na začiatku kurzu hovorím, aby si každý stanovil cieľ, ktorý chce dosiahnuť. Napr. ásanu, ktorú chce zacvičiť. Už aj to ako sa učím tú ásanu mi veľa dá do života.“
Na záver krátke jazykovedné okienko…..prečo si radšej za jógu, ako za spisovnú jogu? 🙂
,,Podľa jednej indologičky čo študovala sanskrt, by sme mali prepisovať do slovenčiny jógu s dlhým ó- lebo na rozdiel od angličtiny máme možnosť znázorniť dĺžku – v sanskrte sú tiež dĺžne.“

Mirka Ondrejčíková sa na vás teší opäť od 17. septembra v Kafé Lampy, vždy v utorok o 18:00 hod.